Letní šaty - návod

28. června 2013 v 10:01

Jednoduché letní šaty

Mají jednoduchý střih a jsou nenáročné na zpracování.

O to větší pozornost musíte věnovat materiálu, měla by to být pestrá bavlněná látka a kontrastní jednobarevná látka na lemy.

Náš střih je pro velikost cca 38, obvod pod prsy 70 cm a délka sukně je cca 110 cm.
Potřebujete 2,8 m pestré látky široké 140 cm a 50 cm jednobarevné látky široké 140 cm na lemy,

Pokud bude mít látka jinou šíři poraďte se z prodavačkou.

Kliknutím na obrázky je zvětšíte.
Šaty mají jednoduchý střih, skládají se ze dvou trojúhelníků, půlkolové sukně, a dvou kanýrů.

Nakreslete si na papír mřížku 10 x 10 cm a střih překreslete.

Střih půlkolové sukně můžete nakreslit tak, že do levého horního rohu zapíchnete špendlík a přišpendlíme jím provázek, otáčením získáte kruhovou výseč, délku provázku si poznačte podle střihu.

Pokud máte jinou velikost než v jaké je náš střih, můžete si jej jednoduše upravit, šířku horní sukně upravíte jednoduše zvětšením kruhové výseče. Těžší je zvětšení "košíčku", při zvětšování nezapomeňte větší spodní část. Pokud si nejste jisté vystřihněte si košíček z nějaké jiné látky, nařaste spodní část, vyzkoušejte si jej a pak podle něj nastřihněte košíčky.
Látku si rozložte, vyžehlete a položte si na ní všechny části šatů. Nezapomeňte kolem papírového střihu přidat 1 cm na švy.
.
.
Z jednobarevné látky vystřhněte nejprve rovný pásek 45 x 10 cm a 60 x 10 cm, ze zbytku látky nastříhejte šikmé proužky široké 10 cm.

.
.
Šikmý proužek nastavíme tak, že jej položíme kolmo lícem k sobě a sešijeme 1) , rozložíme a rozžehlíme 2), připravíme si takhle 2 dlouhé šikmé proužky.
Ze šikmých proužků vyrobíme lemovací paspulku: položíme proužek lícem dolu na žehlící prkno a oba kraje přiložíme k sobě a přežehlíme 3) (střed si můžeme určit tak, že předtím šikmý proužek složíme a přežehlíme napůl), a potom proužek přeložíme ještě napůl 4).
Šikmými proužky olemujeme košíčky, začneme krátkým na straně kde je průramek - látku vložíme do pootevřené paspulky, přišpendlíme a prošijeme 6). V horní části paspulku zastřihneme tak, aby navazovala na linii výstřihu a stejným způsobem olemujeme nastavenou paspulkou i druhou stranu košíčku, na konci pokračujeme v prošití až do konce mašle na uvázaní za krkem. Konec mašle můžeme zakončit zastrčením okraje dovnitř a prošít nebo jednoduše uvázat uzel. Olemované košíčky vyžehlíme.
Spodní část košíčku nařasíme 5 cm od kraje, který bude vepředu uprostřed a 12 cm od kraje v podpaždí. Stejně připravíme i druhý košíček.

Hotové košíčky položíme na pruh jednobarevné látky (dvojitý - deseticentimetrový pruh přeložíme napůl) lícem k lícu tak, aby byly 6 cm uprostřed přes sebe. Nařasení upravíme tak, aby celková šířka byla 40 cm a prošijeme. Nabrané okraje a kraj jednobarevného pruhu společně "zentlujeme" (steh cik cak).
Odložíme košíčky a ušijeme sukni. Horní díly sukně položíme lícem k sobě, sešijeme po stranách, švy začistíme entlem (steh cik cak) a rozžehlíme, horní okraj nařasíme (nastavíme steh na max a ve vzdálenosti 1 cm od kraje jednoduše prošijeme a poté stáhneme opatrně nit na jedné straně), začne 8 cm před švem a skončíme 8 cm za švem, řasení stáhneme na 45 cm.

Na prostřední sukni sešijeme po stranách dva pruhy látky široké 50 cm, švy začistíme entlem a rozžehlíme, horní kraj sukně nařasíme 1 cm od kraje (která část je horní poznáte podle vzoru, pokud to zněj nevyplívá je jedno, který kraj bude horní) kolem dokola a stáhneme, tentokrát na šíři danou šířkou horní částí sukně. Nařasený okraj přiložíme k dolnímu okraji horní sukně lícem k sobě, přišpendlíme a přišijeme v linii řasení. Oba kraje pak spolu zentlujeme.

Poslední díl sukně spracujeme stejně jako prostřední, jen s tím rozdílem, že sešijeme tři pruhy široké 10 cm a spodní kraj po sešití, začištění a vyžehlení bočních švů - začistíme také entlem, zahneme 1 cm do rubu, zažehlíme (lépe se nám bude šít) a přišijeme. Po přišití opět vyžehlíme.
A nyní už můžete sešít hotovou sukni s horní částí. Nejprve přiložíte pruh s našitými košíčky k nařasené horní sukni tak, aby boční část košíčků začínala přesně na začátku nařasené sukně, přišpendlíme a přišijeme (po stranách nám zůstane nepřišitý okraj), pruh látky společně s nařasenou sukní zentlujeme.

Na zadní část sukně, která není nabraná našijeme lícem k sobě zbylý 10 cm pruh látky - boční kraje necháme opět volné 9).Přišitý pruh začistíme entlem, ohneme nahoru a vyžehlíme 11), ve stejné šíři jako je přední pruh s košíčky jej ohneme dolu a opět zažehlíme , z lícu si pruh přišpendlíme a rovněž z lícové strany přišijeme 12).
Do vzniklého tunýlku navlékneme gumu (měla by být 2 až 3 cm široká a 40 cm dlouhá).
Přední pruh s košíčky zahneme po straně tam kde košíčky končí a přišpendlíme na tunýlek s gumou - gumu si tak upevníme, na obou stranách 14). Délku gumy stáhne na 30 cm, je lepší si délku gumy upravit podle zkoušky na vlastním těle.
Přední pruh prošijeme v krajích z lícu kolem dokola a v bocích, kde je přichycena guma 2x až 3x. V rubu nám vznikne malý silný šev s gumou uprostřed, ten zastřihneme na 2 cm a zentlujeme.

Celé šaty vyžehlíme.

Největší problém amatérských švadlenek je žehlení, pokud budete žehlit pokaždé když to v postupu napíšu, nikdo nepozná, že šaty šila nevyučená švadlenka. Pokud máte bavlněnou látku nebojte se nastavit žehličku téměř naplno a pustit paření. A hlavně žehlete pomalu.


Připravili jsme pro vás řadu barevných kombinací, které můžete zakoupit v e-shopu "U Meluzínky", samozřejmě, že je můžete zkombinovat jak chcete, nebo si vybrat úplně jiné, jejich tam dost. Kliknutí na vzor vás přepne rovnou do obchodu.
....
.
....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama